6 Kasım 2016 Pazar

Kitap Alışverişi | 10


Birkaç haftalık aranın ardından merhaba :) Yorum Cadısı'nın instagram hesabını takip ediyorsanız, D&R'dan yaptığım kitap alışverişiyle ilgili hikayelerde bir şeyler paylaştığımı görmüşsünüzdür. Alışverişin kalan kısmı sonunda dün elime ulaştı ve ben de hem aldıklarımı paylaşmak hem de yaşadığım bu alışveriş "macerasını" anlatmak için bir yazı hazırlamayı uygun gördüm.

Bu alışveriş aslında Sandman için planlanmıştı. 14 Ekim'de Sandman çıkacaktı; birkaç gün öncesinde de kitap, ön sipariş olarak satış sitelerinde belirmeye başladı.

İthaki kitaplarını, fiyatı daha uygun olduğundan her zaman İlknokta'dan alsam da, Sandman'in D&R'da %35 indirimli olduğunu görünce tercihimi D&R'dan yana kullanayım dedim; demez olaydım...

Ekimin onunda D&R'dan fotoğrafta görülen kitapların siparişini verdim. Sandman, dört gün sonra çıkacağından siparişim beklemeye alındı. Ayın on dördü geçip gitmesine, araya bir hafta daha girmesine rağmen nedense siparişimde hiçbir değişiklik yapılmadı. Kitaplar hala tedarik sürecinde gözüküyordu. D&R'a iki mail atmama rağmen geri dönüş alamadım. Ben de D&R'ı aradım ve bana Sandman'in tedariğinin henüz yapılmadığını, bu sürecin 30 güne kadar uzayabileceğini söylediler. 30 gün! Parçalı sevkiyat yapabileceklerini söyleyince, onay verdim.

24 Ekim'de, sipariş verdikten 2 hafta sonra, elime iki paket ulaştı. Paketin birinden Sandman çıktı, diğerinden ise 2 adet tükenmez kalem. Başta kalemlere bir anlam veremedim, özür niteliğinde yolladıklarını düşündüm. Paketin üstündeki faturaya bakınca siparişimin kalan 4 kitabı yerine 2 kalem yollandığını gördüm. Eh haydi, kitaplar karışır anlarım da elim kadar pakete 4 kitabın sığacağını nasıl düşünmüşler? Hiç mi kontrol edilmiyor bu paketler? Ne biçim bir düzen kurulmuş orada öyle...

D&R'ı arayıp durumu izah ettim ve bana verilen kodla kalemleri ertesi gün geri yolladım. Ertesi gün yollayabildim çünkü, pazartesi günü kapıma istediğim kargo salı günü gelebildi. Neyse, o paket de gittikten sonra kitaplarımın gelmesi için bekledim. Bütün hafta D&R'dan ses çıkmayınca, ekim ayının son günü yine ben aradım kendilerini. Paketin varıp varmadığını tespit etmek için gönderi numarası almam gerekti, bir de onun için kargoyu aradım. Sonunda paketin oraya 26 Ekim'de, yani paketi verdiğim günden bir gün sonra vardığını öğrendim.

Kitapların orada beklediği bu süre boyunca tabii ki D&R hiçbir girişimde bulunmamıştı. Ben de kitaplar oraya varınca gereğinin yapılacağını düşünecek kadar garip biriyim işte (!) Neyse, ardından bir 10 dakika kadar müşteri hizmetlerinin bağlanmasını bekledim. Bağlanınca durumu açıklayıp kargonun gönderi numarasını verdim. Fakat bu sefer de bana "iyileştirme çalışması" yapıldığını ve gün içinde kendilerini tekrar aramamı söylediler. 2 dakika sonra tekrar aradım ve bu kısacık süre içinde iyileştirme çalışması bitmiş olacaktı ki karışıklığın çözümü için harekete geçebildiler. 15-20 dakika kadar görevlinin, siparişimi tekrar oluşturmasını bekledim. Benden kitapların adı alındı ve bu haftanın sonuna kadar geleceği söylendi.

Sonunda kitaplarım dün, 5 Ekim'de yani siparişi verdikten 26 gün sonra elime ulaştı. Sandman'in 14 Ekim'de çıkacağını göz önünde bulundurursak 22 gün ediyor. 3 hafta boyunca benim zorlamam, benim peşinde koşmamla siparişime ancak kavuşabildim. Bu sürede yaptığım aramalarla hattımdan harcadığım liraları saymıyorum bile... D&R'ın müşteri hizmetlerine bağlanmak için beklediğim süre boyunca kaybettiğim liralarla bir kitap daha alabilirdim.

Siparişimin bana varma süreci böyleydi. Eleştirmem gereken bir de paket içeriği var ki...

Sandman'in paketi kusursuzdu, kitabın etrafı büyük baloncuklu plastikle sarılmıştı ve kitap hiç zarar görmemişti. Ama diğer 4 kitabın olduğu paket o kadar da iyi değildi. Abaddon Geçidi'nin bir köşesi kapağında iz çıkacak kadar kıvrılmıştı. Paket içindeki boş kısma konan, içi hava dolu plastik ise bu sefer o kadar da hava dolu değildi. Kitapların kutu içinde oraya buraya çarpması engellenmiş değildi, yani. Bir de ayraç eksikliği var. İthaki'nin bilimkurgu klasiklerinin kendi ayraçları olduğunu biliyorum, onlar bile yoktu pakette. Ama sanırım bu noktada, doğru kitaplar pakete konduğu için bile kendimi şanslı saymalıyım.

Bir de benim istediğim dışında oluşturulan e-fatura var. Sipariş verirken fatura tercihiyle ilgili bir kısım var. Ben orayı e-fatura istemediğim, paket üstünde gelen kağıt fatura istediğim şekilde ayarlasam dahi bana e-fatura yollandı. Bütün bu yaşadıklarımın üstüne, bu fatura olayına o kadar da şaşırmamam gerekiyor aslında...

Sonuç olarak, hayatımın en kötü kitap alışverişini gerçekleştirmiş oldum. Şu 3 hafta boyunca sinirden ve sıkıntıdan kitap okuyamadım, Sandman'i okuma hevesim de kaçtı. D&R'ın ilgisizlik üzerine kurulu müşteri politikasıyla nasıl bu kadar çok müşterileri olabiliyor, hayret ediyorum. Öyle çok büyük kampanyalar, indirimler olmadıkça D&R'dan alışveriş yapmayı düşünmüyorum. Hatta o zaman bile, D&R'dan alışveriş yapmadan önce site tercihim üzerine düşünmek için kendime zaman tanıyacağım ki, ben düşünürken kampanyanın süresi dolsun ve bu alışverişin benzerini bir daha yaşamayayım. Sitesinden ve mağazasından da, şu olayın sinirini üstümden atana kadar uzak durmayı düşünüyorum.


post signature

0 yorum:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...