13 Mayıs 2015 Çarşamba

Yorum: Pierce Brown - Kızıl Yükseliş (Red Rising Trilogy, #1)

Tür: Bilim Kurgu, Distopya, Genç-Yetişkin
Goodreads Puanı: 4,18 (31.783 oy)
Orijinal Adı: Red Rising
Yayınevi: Pegasus Yayınları
Çeviri: Selim Yeniçeri
Basım Yılı: 2015
Sayfa Sayısı: 448
BEN DÜNYALARI ATEŞE VERECEK KIVILCIMIM.
BEN ZİNCİRLERİ KIRACAK ÇEKİCİM.
BEN HALKIMIN VE ESARET İÇİNDE YAŞAYAN HERKESİN UMUDUYUM. ÇÜNKÜ BİLİYORUM Kİ İNSAN KENDİNİ KÖLELEŞTİREN ADALETSİZLİKLE ÖZGÜRLEŞEMEZ.

"Bir intikam, savaş ve güç mücadelesi..."
-Kirkus Reviews

"Klasik bilim kurgu hayranları ve yeni distopik destanların coşkulu takipçileri bu müthiş kitabı mutlaka okumalı."
-Examiner. com
Aslında Kızıl Yükseliş'i fiyatı yüzünden almayı düşünmüyordum. Ama fuarda görünce içim gitti; bir bakmışım poşette, benimle birlikte eve doğru yola çıkmış :D Yazarının da kitap kadar tatlı olması, kitabı almamı kolaylaştırdı tabii :D Şimdi, iyi ki de almışım diyorum; zira kitap, okuduğum en iyi distopik eserlerden biri...

Öncelikle, kitabın kurgu bakımından Açlık Oyunları ve diğer kitaplara benzerliğinin orijinalliğini hiçbir şekilde etkilemediğini söylemeliyim. Ben, kitabı kurgusundan dolayı Açlık Oyunları'na benzetmiş olabilirim; kullanılan tema ise aklıma Percy Jackson serisini getirmiş olabilir. Ama Kızıl Yükseliş bundan çok daha fazlasına sahip, muhteşem bir serinin ilk kitabı.

Başarıyla yazılmış ayrıntılı kurgusunun yanında bir de kitabın sürükleyiciliği var ki... Fuar sonrasında kitap okuma konusunda eski formuma döndüğümü söylemiştim ya, aslında bunu sağlayan şey fuardan ziyade Kızıl Yükseliş'ti. Kitabı okuduğum o 2 günde hem derslerimin yoğunluğuna hem de bazı işlerle uğraşmama rağmen kitabı elimden bırakamadım ki ben şu sıralar derslerime bayağı bir öncelik veriyorum; kitabın ne kadar sürükleyici olduğunu siz düşünün :D

Kitap, sürükleyiciliğinin dışında şaşırtıcılığıyla da beni benden aldı. Kızıl Yükseliş'e başlamadan önce hakkında çok az şey biliyordum ve bildiklerim ise şu yukarıda yer alan tanıtım yazısından ibaretti; kitabın ne konusunu okumuştum ne de ön okumasını... Sanırım biraz da bu yüzden, kitap daha ilk bölümlerde beni şaşırtmaya başladı ve son sayfasına kadar da ağzımı açık bırakmaya devam etti. Kitabı elimden bırakamamamın bir nedeni de beni sürekli şaşırtmaya devam etmesiydi.

Kızıl Yükseliş bir genç-yetişkin kitabı olmasına rağmen aşk yerine savaş ve stratejilere ağırlık verdiği için, bence biraz da olsa bu kategorinin uçlarında yer alıyor. Kitabın bu özelliği, benim gibi aşktan ziyade aksiyon ve savaş okumayı tercih eden okurlar için bir artı sayılabilir. Bütün bu aksiyona ve heyecana ek olarak kitap, genel kurguya yayılmış birçok karakterin kişilik gelişimini de bünyesinde barındırıyor ki bu kısımları okumaktan, gelişimleri takip etmekten çok zevk aldım. Kitap bu özellikleriyle Ender'in Oyunu'nu andırıyor ve ben bu iki kitabı da ayrı ayrı seviyorum :)

Distopya, bilim kurgunun alt türü olsa da okuduğum birçok distopik eser, bilim kurguyu bana pek hissettirememişti. Kızıl Yükseliş, ağırlıklı olarak distopik bir geleceği işlese de okurlara bilim kurguyu da hissettirmeyi hatta göstermeyi ihmal etmiyor. Kızıl Yükseliş bu yönüyle de bana biraz Ender'in Oyunu'nu hatırlatıyor ve kitabın en az Ender'in Oyunu kadar iyi olduğunu düşünüyorum.

Kitabı daha çok sevmemi sağlayan -mümkünmüş gibi :D- bir başka unsur, diğer kitaplara -örneğin Ender'in Oyunu'na- yapılan referanslardı. Kitap zaten kurgu açısından severek okuduğum birçok kitaba benziyor; bunlara yapılan göndermeleri yakalamak, beni inanılmaz mutlu etti ve Kızıl Yükseliş'i -tabii bir de yazarı- daha çok sevmemi sağladı :)

Kitabın ciltli ve ciltsiz olmak üzere 2 çeşit basımı mevcut. Ciltsiz olanını bilemem ama ciltli kitabın kapağıyla ve basımıyla fazlasıyla uğraşıldığı belli. Biraz daha fazla para verip ciltli olanı edinin, derim ;)

Benim için bir distopik eseri mükemmel yapan en önemli unsur, yaratıcı ve orijinal kurgusudur. Bir de akıcıysa, sürprizlerle doluysa ve derin karakterlere sahipse o kitabı alıp başımın üstüne koyarım. Basımı kaliteli ve yazarı da kitap kadar etkileyiciyse... Eh, daha ne olsun! :D Kızıl Yükseliş, tüm bunlara sahip olan ender kitaplardan. Fiyatı biraz tuzlu olabilir; ama kitabın bu fiyata değmeyeceğini düşünüyorsanız, o da kitabın nazar boncuğu sayılsın :D Şahsen ben, kitabın bu fiyata fazlasıyla değdiğini düşünüyorum ^_^"Ölüm söylediğin kadar boş bir şey değil. Asıl boşluk, özgürlük olmadan yaşamaktır, Darrow. Boşluk; korku, kayıp ve ölüm korkusu tarafından zincire vurulmuş halde yaşamaktır..."

post signature

3 yorum:

 1. nedense bu tür kitapları pek sevemedim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu tür derken, distopya mı? :) Yorumlarınızdan anladığım kadarıyla epik fanteziyi seviyorsunuz ^_^

   Sil
  2. aynen :) bilim kurgu da severim :)

   Sil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...