31 Aralık 2012 Pazartesi

2012'nin En İyileri


Öncelikle herkesin yeni yılını kutluyorum. Sağlık, huzur, mutluluk, neşe ve kitap dolu bir 2013 yılı diliyorum :)
2012'nin son gününde böyle bir postun olması gerektiğini düşündüm ve oturup 2012'de okuduğum/izlediğim en iyi 3 kitap, dizi ve filmi yazmaya karar verdim ;) 

30 Aralık 2012 Pazar

Haber: The Perks of Being a Wallflower geliyor!!!


   Film uyarlamasında Logan Lerman, Emma Watson, Ezra Miller ve Nina Dobrev'in oynadığı The Perks of Being a Wallflower, Şubat 2013'te Feniks Kitap etiketiyle Türkçe olarak satışa çıkacak.

26 Aralık 2012 Çarşamba

Yorum: Doctor Who - Season 7, Episode 6


Doctor Who, dün Türkiye saatiyle 19:45'te, BBC One'da yayınlanan Noel özel bölümüyle izleyicisinin karşısındaydı. Bölümün ancak yarısına yetişebildiğim için baştan izleyip yorum yazmaya karar verdim. Girişin ve TARDIS'in değiştiğini günler öncesinden öğrenmiştim. Hatta nette fotoğraflarına bile denk geldim. Ama izlemek daha farklıydı ;)
   Pond'ların gidişine (daha doğrusu ayrılış şekline) o kadar üzülmüştüm ki DW'yu izlememe kararı bile almıştım. Ama sırf meraktan (:D) Noel özel bölümünü izleyip öyle karar vermeyi planladım. 
Devamı spoiler içerir.

23 Aralık 2012 Pazar

Yorum: Fringe - Season 5, Episode 10


Finale yalnızca üç bölüm kalmışken heyecan yavaş yavaş artıyor. Geçen bölümde Walter üzerine yoğunlaşılmıştı daha çok. Açıkçası biraz sıkılmıştım. Ama bu bölüm, geçen bölüme kıyasla resmen uçurdu :)
Devamı spoiler içerir.

19 Aralık 2012 Çarşamba

Yorum: How I Met Your Mother - Season 8, Episodes 11 and 12


11 ve 12. bölümler birleştirilip tek bölüm olarak izleyiciye sunuldu. Finale çok az kaldı.

   8. sezonun başında Barney'i damat, Robin'i ise gelin olarak izlemiştik. Bu sezon boyunca Barney'in yaptıklarına bir anlam vermeye çalıştıysam da başaramamıştım. Bu iki bölümde olayı öyle güzel bağladılar ki ne diyeceğimi şaşırdım. Tabii senaristler arada, ''Acaba ben mi yanlış gördüm, Robin Barney'le değil de Ted'le mi evleniyordu?'' dedirttiler yani...
Devamı spoiler içerir.

17 Aralık 2012 Pazartesi

Yorum: Dexter - Season 7, Episode 13


   Dexter'ın 7. sezon finalini büyük bir heyecanla izledim. Geçen bölümün sonunda öyle bir fragmanla baş başa bıraktılar ki bizi, neye uğradığımı şaşırdım. Dexter için her şeyin bittiğini, yolun sonuna geldiğini düşünmüştüm.
Devamı spoiler içerir.

16 Aralık 2012 Pazar

Yorum: The Hobbit: Unexpected Journey (2012)


Bilbo huzurlu Hobbit toprakları olan The Shire'da yaşarken bir gün büyücü Gandalf aniden ortaya çıkar ve baş kahramanımız Bilbo kendisini efsanevi savaşçı Thorin tarafından yönetilen 13 cücelik maceracı bir grupta buluverir. Ejder Smaug’dan Erebor’un kayıp Cüce Krallığı’nı geri almak için çıktıkları bu yolculukta Goblinler, Orklar, öldürücü Warglar, Dev Örümcekler, Şekil Değiştirenler ve Büyücülerle dolu yollardan geçeceklerdir.

Uzun zamandır merakla beklediğim bir filmdi. Filmin yönetmeni, Yüzüklerin Efendisi üçlemesinin de yönetmeni olan Peter Jackson. Kitap-film karşılaştırmasına bakacak olursak, 400 sayfalık kitabın 3 film olarak çekileceğini duyunca çok şaşırmıştım. Filmdeki her olayın, ayrıntılarıyla işleneceği izlenimi bırakıyor. Devamı spoiler içerir.Filmin başlangıcı minik bir nostalji etkisi yarattı bende. Arkadan verilen o flüt ve keman ezgisiyle birlikte masmavi göğün altındaki Shire'ın yeşil ovalarını tekrar görmek... Frodo ve Bilbo'nun konuşmaları ile iki filmi -Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit- çok güzel bağlamışlardı.

Yüzüklerin Efendisi'nden tanıdığımız Bilbo (Ian Holm), Frodo (Elijah Wood), Gandalf (Ian McKellen), Galadriel (Cate Blanchett), Elrond (Hugo Weaving) ve Saruman (Christopher Lee) gibi karakterler de vardı filmde.

Hobbit'te Bilbo'nun gençliğini Sherlock'un Watson'ı Martin Freeman canlandırıyor. Kendisinin role cuk diye oturduğunu düşünüyorum ;) Cüceler'in lideri Thorin'i ise Robin Hood'tan tanıdığım Richard Armitage canlandırıyor. Cüceler'de tanıdık gelen bir isim var, Gloin. Yüzüklerin Efendisi'ndeki Gimli'nin babası oluyor kendileri.


Kitabın her ayrıntısını hatırlamıyorum, ama hatırladığım kadarıyla herhangi bir olayın atlandığını görmedim. Hatta bazı yerlerde kitaptaki repliklerin kullanıldığını fark ettim ki bu çok hoştu :) Yönetmen filme kitapta olmayan bazı olayları eklemiş -Thorin Oakenshield (Meşekalkan)'ın soyadının nereden geldiği ya da kitapta sadece adı geçen, Thorin ile Azog'un düşmanlığı gibi. Şahsen bu eklemeleri başarılı buldum.

Film 3D olarak geçiyor fakat bildiğimiz 3D'den çok farklı. Filmin saniyede 48 kare olarak çekilmesinin, izlerken filmi daha gerçekçi gösterdiği söyleniyor fakat bu uygulama Türkiye'de yok maalesef. Soundtrack'ları da es geçmemek gerek. Özellikle Bag End (Çıkın Çıkmazı)'nda Thorin'in söylediği şarkı yok mu...


Hobbit'in Yüzüklerin Efendisi'yle kıyaslanmadan izlenmesi taraftarıyım. Biri destansı bir hikayenin anlatıldığı üç ciltlik bir roman, diğeri ise çocuk kitabı olarak yazılan masalsı bir kitap. Hâliyle içeriği hakkında karşılaştırmalarda bulunmak pek doğru olmaz.

Replikleri ezberleyebilecek kadar, bıkmadan izleyebileceğim bir filmdi. Orta Dünya hayranlarının zaten kaçırmayacağını düşünüyorum, Orta Dünya'yı tanımak isteyenler için ise Hobbit, iyi bir başlangıç olabilir :)


post signature

14 Aralık 2012 Cuma

Blog yenilendi...

   Herkese merhaba :)
   Blog ile ilgili yeni fikirlerimin olduğundan bahsetmiştim daha önce. Fakat aklımdaki tam olarak böyle bir şey değildi :D Eski Kitap Baykuşu, şimdiki adıyla Yorum Cadısı oldu ^^,
   Özellikle son 4 yılda gelişen bir dizi düşkünlüğüm var. Filmlerle de aram iyidir. Yalnızca kitaplarla sınırlı kalmayıp dizi ve filmleri tanıtacak, yorumlayacak ve hakkındaki haberleri sizlerle paylaşacağım. Yorum Cadısı, yeni tasarımıyla sizlerle! :)

   Peki, sizler değişiklik hakkında ne düşünüyorsunuz?

7 Aralık 2012 Cuma

Bu ay ne okuyacağım? (Aralık/2012)


   Vizeler sonrası gelen rahatlamayla takip ettiğim dizilerin kaçırdığım bölümlerini izledim. Bununla yetinmeyip bir arkadaşımın tavsiyesiyle Lie to Me adlı diziye başladım ve müptelası oldum :) Konusu hem ilgi alanımda hem de eğitimimde işime yarayacak basit ve gerçeğe dayandırılan bilgilere sahip. Aralığın ilk haftasını Lie to Me'ye ayırınca postlarda ve okuma hızımda aksamalar meydana geldi. 


   Bu ay okumayı planladığım üç kitap var; Kağıt Kız, Dracula Günlükleri ve Kıyamet Gösterisi.
   Üç kitap da D&R'ın kampanyasından alındı. Kağıt Kız'a başladım, beklediğimden çok farklı bir romanla karşılaştığımı söylemeliyim :) 

2012'nin son ayında sizler hangi kitabı/kitapları okumayı düşünüyorsunuz?

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...