12 Kasım 2012 Pazartesi

Tanıtım: J.R.R. Tolkien - Bitmemiş Öyküler


   Orta Dünya efsanesinin çok önemli bir parçasını oluşturan Bitmemiş Öyküler (Unfinished Tales) kitabı İthaki Yayınları etiketiyle Türkçe olarak raflardaki yerini aldı. J.R.R. Tolkien'in tamamlayamadığı eser, oğlu Christopher Tolkien tarafından babasının notlarıyla derlendi.

   Arka kapak yazısı ise şu şekilde;
   Bitmemiş Öyküler, Tolkien’in Orta Dünya efsanesinin çok önemli bir parçasıdır. Özellikle Yüzüklerin Efendisi, Silmarillion ve Hobbit kitaplarını okuyan Tolkien hayranlarının dikkatini çekecek bu kapsamlı çalışma, yazarın yaşarken tamamlayamadığı ama oğlu Christopher Tolkien’in kendi notlarıyla sunduğu bir eser.
   Bitmemiş Öyküler, Orta-Dünya’nın Birinci Çağı ile Yüzük Savaşı’nın sona erişi arasındaki zamana ait öyküleri kapsıyor. Çöküşü öncesindeki uzun çağlardan Númenor hakkında günümüze kalabilen tek öykünün yanı sıra, Palantíri ve Amroth Efsanesi de yine Bitmemiş Öyküler arasında anlatılıyor.
   Orta Dünya ile ilgilenenlerin en kısa zamanda para biriktirmeye başlayacağını düşünüyorum zira kitap 43 lira olarak satışa sunuldu. 


0 yorum:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...